26.01.17

Tahogrāfa rādījumi.   Joprojām visu laiku populārākā tēma, pret kuru tiek lauzti šķēpi, ir tēma par darba laikiem. Bet tāda tēma jau vienmēr būs aktuāla. Saņemu arī ļoti daudz un dažādu jautājumu par šo tēmu, vienmēr jau cenšos atbildēt un izskaidrot šīs dažādās situācijas. Nevaru apgalvot, ka es zinu visu, atbildes cenšos balstīt uz savu nelielo pieredzi, kā arī uz to, kā es esmu izpratis šos noteikumus un kā rīkotos pats. Tas izskaidro tikai to, ka arī varu kļūdīties. Bieži vien sanāk dažādas nestandarta situācijas, kad ilgi un dikti nākas prātot, kā labāk saplānot darba laiku vairākas dienas uz priekšu, lai iekļautos normās, bet arī tiktu izpildīts kārtējais darba uzdevums. Arī es ļoti bieži konsultējos ar dažiem labiem kolēģiem, jo bieži vien svaigs skats no malas to visu ierauga citādā gaismā, dažreiz domas sakrīt, bet tad vienkārši esi saņēmis apstiprinājumu saviem plāniem un jūties drošāk.
   Bet šoreiz ne tik daudz par pašiem darba laikiem, kā par to, kā jaunāka modeļa tahogrāfs atvieglo dzīvi.Tad nu ielikšu dažas bildītes ar tahogrāfa rādījumiem, klāt pievienojot nelielu izklāstu par redzamo, varbūt kādam noder.


   Rādījumi piefiksēti 19.janvārī, tikko pēc darba dienas beigām. Rādījumiem pievērsīšos tādā pašā kārtībā, kā lasot, tātad no kreisās uz labo un no augšas uz leju.
   Šo varētu nosaukt par tādu kā pamata izvēlni, kas ir redzama, ieslēdzot aizdedzi un mašīnai atrodoties uz vietas. Uzreiz arī piebildīšu, ka tālāk redzamie rādījumi ir redzami tikai mašīnai stāvot uz vietas.  Tad nu sākam. Pirmais ir redzams vietējais, tas ir Latvijas laiks, tālāk mašīnas patreizējais ātrums.Otrā rindiņa. Pirmā vadītāja vietā ir ievietota vadītāja karte, kura šobrīd ir režīmā "atpūta". Tad seko mašīnas patreizējais nobraukums un tukša otrā vadītāja kartes vieta, kurai tahogrāfs pats automātiski ir ielicis režīmu "pieejamība". Tā tas tur pats iestādās un es otrajam vadītājam neko nespaidu un nemainu.


   Nākamo rādījumu iegūstam, nospiežot bultiņu uz leju uz lielā, apaļā taustiņa, kas daļēji redzams attēla labajā pusē. Pirmā vadītāja braukšanas laiks no ieprieksējās pauzes līdz šim brīdim, tātad pēdējais darba cēliens. Veiktās pauzes laiks, kas šobrīd ir nulle, jo es tiko apstājos. Ja es būtu iepriekš apstājies uz dalīto pauzi, nu, piemēram, 15 minūtēm, tad šeit tas uzrādītos un tagad pauzes atskaite summētos un skaitītos tālak. Lejā ir pirmā vadītāja divu nedēļu kopējais darba laiks un veiktās atpūtas laiks.   Lai arī otrā vadītāja nav, ir pieejami rādījumi. Tātad, braukts nav, pauzēts nav, divnedēļu darba laika nav, vienīgi uzrādās pieejamība, kas ir fiksējusies automātiski un ir vienāda ar pirmā vadītāja braukšanas laiku.   Ražotāja iniciāļi, šodienas atlikušais braukšanas laiks un minimālais atpūtas laiks, kas nepieciešams beidzoties braukšanas laikam. Arī tad, ja es vairāk neizmantoju šo pēdējo braukšanas laiku, te redzams, ka es varu šodien izmantot saīsināto ikdienas atpūtas laiku. Šis rādījums ir pieejams arī braukšanas laikā, vēl jo labāk man patīk tas, ka šis rādījums pats nomainās pamata izvēlnes vietā, tādejādi jebkurā brīdi, neko nespaidot un minimāli novēršoties no ceļa, ir redzams atlikušais braukšanas laiks un nākošās atpūtas ilgums.


   Tekošās diennakts apskats. Atlikušais darba laiks, stunda un trīspadsmit minūtes. Tas ir ar desmito stundu, jo šodien nostrādāju 8,47. Tālāk rāda, ka jāstāv 9h ikdienas pauze, kura jāsāk ne vēlāk kā pēc trim stundām un trīsdesmit deviņām minūtēm, jo tieši pēc tik ilga laika beidzas 15h darba diena.


 
   Tahogrāfa vienas nedēļas apskats. Šonedēļ atlikušais braukšanas laiks.(Ir ceturtdienas vakars).
Iknedēļas atpūtu šonedēl varu izmantot saīsināto, tas ir 24h.( Te jau viena minūte mazāk, jo vienu minūti esmu nostāvējis. Tahogrāfs jau nezin, kādu pauzi es stāvu, vai nu ikdienas, vai varbūt esmu nolēmis pauzēt iknedēļas , tāpēc sāk atskaiti no abām.) Un ja nu es tomēr šodien nesāku iknedēļas pauzi, tad pēc 60 stundām un 34 minūtēm tā ir jāsāk obligāti.   Un kā noslēdzošā nāk informācijas lapa, kur ir redzams, ka šonedēļ 9h saīsinātās ikdienas atpūtas es varu izmantot vēl divas reizes, uz prāmja nekādu atpūtu es neesmu veicis un desmit stundu darba diena vēl viena atlikusi.   Ikdienas atpūta veikta, ir piekdienas rīts, pulkstenis 8.45, kādas izmaiņas rādījumos tad ir notikušas. Joprojām stāv uz vietas, pirmais vadītājs atpūtā un kilometri arī pa nakti nav nākuši klāt.Arī tagad vēl ir redzams pirmā vadītāja pēdējais darba piegājiens, nostāvētais atpūtas ilgums un divu nedēļu darba laiks, kas arī pa nakti nav mainījies. Te tikai mazliet paskaidrošu, ka nostāvējis esmu ilgāk, kā nepieciešams. Jo šonedēļ kravu piegādāt tāpat vairs nav iespējams, tāpēc pagaidu kolēģi Gati, kuram šorīt tepat netālu ir viena no iekraušanās vietām un tad iesim reizē māju virzienā.Arī otrais vadītājs pa nakti nav uzradies, bet atpūtas laiks skaitās.Tā kā ikdienas atpūtas laiks ir pagājis, te redzams, ka šobrīd pieejamais darba laiks ir maksimālais, ko var veikt līdz pauzei, vai arī turpinot atpūtu, vēl nepieciešamas 8 stundas un 41 minūte, lai sanāktu 24h lielā pauze.


   Šodienas diennakts apskats. Ir pieejamas 10 stundas darba laika, atpūta vairs nav nepieciešama un varu izmantot 15 stundu darba dienu, tātad, šobrīd sākot strādāt, ikdienas pauze jāsāk pēc 15 stundām.Šīs nedēļas apskats. Vēl ir pieejamas tās pašas 17 stundas un 52 minūtes braucamā laika, ja es būtu izlēmis stāvēt iknedēlas pauzi, tav vēl jānostāv 8 stundas un 40 minūtes, ja ne, tad iknedēļas atpūta jāsāk pēc 45 stundām un 15 minūtēm.   Tā kā esmu nostāvējis pat vairāk, nekā nepieciešams, tiek ieskaitīta normālā ikdienas atpūta 11 stundu garumā un joprojām rezervē ir abi divi saīsinātie devītnieki. Par laimi, arī ar prāmi pa nakti neesmu peldējis un tāpat arī desmito stundu vēl vienu reizi arī varu izmantot.

   Vēl tikai piebildīšu, ka jaunais tahogrāfs darba laiku arī skaita precīzāk nekā vecais. Braucot abām mašīnām reizē, mana darba diena sanāca par vairāk kā divdesmit minūtēm īsāka nekā kolēģim. Tas, gan salasījās uz sastrēguma rēķina, kur pie katras izkustēšānās viņam meta pa minūtei klāt, bet arī normālā darba cēlienā man bija pa minūtei vai pat divām mazāk.

2 komentāri:

  1. Man kā topošajam šoferim šādi raksti ir noderīgi, jo sniedz nepieciešamo info, kas man ir jāzina. Paldies.

    AtbildētDzēst
  2. kravas automašīna ir vieta, kurā pareizi jāatpūšas. Reizēm drīkst arī pabraukt

    AtbildētDzēst